MALDIVLER TATILI

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülmektedir.

1.200 adanın 281’inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır.

Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

  • Konum: Güney Asya ‘da, Hint Okyanusunda atol grubu, Hindistan’ın güneyinde yer alırlar.
  • Coğrafi konumu: 3 15 Kuzey enlemi, 73 00 Doğu boylamı
  • Haritadaki konumu: Asya
  • Yüz ölçümü: 300 km²
  • Sınırları: 0 km
  • Sahil şeridi: 644 km
  • İklimi: Tropikal

Maldivler’de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort,Ayada Resort ve Sheraton Resort’tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow(Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Birçok resortta “no news-no shoes” uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok !) Tesislerin çoğunda “buttler” (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. Ayrıca, birçok resorta 12 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yine yasaktır.


Türk Hava yolları ile Maldivler Uçuşları

Uçuş Günleri Hava Yolu Sefer Sayısı Parkur Kalkış Varış Uçuş Süresi
Her Gün THY TK 730 İstanbul – Male 01 10 12 00 7 s 45 dk
Her Gün THY TK 731 Male-İstanbul 23 50 05 30+1 8 s 25 dk

Emirates Hava Yolları ile Maldivler  Uçuşları

Uçuş Günleri Hava Yolu Sefer Sayısı Parkur Kalkış Varış Uçuş Süresi
Her Gün Emirates EK 122 İstanbul Dubai 15 10 06 35+1 4 s 15 dk
Emirates EK 658 Dubai Male 03 25 08 35 4 s 15 dk
Her Gün Emirates EK 652 Male Dubai 10 00 13 00 4 s 15 dk
Emirates EK 121 Dubai İstanbul 14 20 17 55 4 s 15 dk

Qatar Hava Yolları ile Maldivler Uçuşları

Uçuş Günleri Hava Yolu Sefer Sayısı Parkur Kalkış Varış Uçuş Süresi
Her Gün Qatar QR 481 İstanbul Doha 19 30 23 40 4 s 15 dk
Qatar QR 380 Doha Male 01 00 07 45 4 s 45 dk
Her Gün Qatar QR 381 Male Doha 09 10 11 45 4 s 35 dk
Qatar QR 480 Doha İstanbul 14 05 18 30 4 s 15 dk

Yukarıda verilen tüm uçuş detayları örnektir. Yaz ve Kış tarifesi olarak değişiklik gösterebilir.


Maldivler Ekstra Turları:

Snorkel Safari Turu ; Maldivler turunda profesyonel dalış deneyimi,olmaksızın yapılabilecek en ucuz ve ekonomik tur olan şnorkel turunda çoğu otelde; palet, gözlük ve şnorkelden oluşan ekipmanı ücretsiz olarak ya da çok cüzi ücret karşılığında dalış merkezinden temin edebilirsiniz. Yanınızda götürmenize gerek yoktur.  Dilerseniz otelin etrafındaki mercanlarda ücretsiz olarak ya da otelin günlük sabah ve akşam düzenlediği turlara katılarak– bu turlar otele göre 15-50 usd arasında ücretlendirilir- bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle belirtmeliyiz ki scuba dalış yapmasanız bile dünyanın en zengin su altı yaşamına ev sahipliği yapan Maldivler’deki çok çeşitli balık ve mercan çeşitlerini keşfedebilir ve su altı yaşamının derinliklerine kendinizi bırakabilirsiniz. Su Altı yaşamının ilginizi çekeceğine hiç şüphe yok…

Scuba Dalış – Scuba Diving Turu ; dünyanın en önemli dalış merkezi olan Maldivler’deözellikle Padi belgesi olan profesyonel dalgıç misafirlerimiz için tümotellerde lisanlı dalış merkezleri bulunmaktadır. Her türlü dalış ekipmanı bumerkez tarafından karşılanır ve scuba dalış turları her gün düzenlenir.Maldivler’e seyahatinizin asıl sebebi dalış ise dalış paketlerini sizin içintemin edebiliriz. Eğer geçerli dalış lisansınız yok ise tüm tesislerde yetkilihocalardan eğitimi almak koşulu ile uluslara arası geçerliliğe sahip belgenizialabilirsiniz. Ancak belirtmeliyiz ki bu kurslar yaklaşık 4-5 gün sürmektedir.Scuba dalış turları her gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere profesyoneldalışçılar eşliğinde düzenlenir

Gece Balık Avı (Night Fishing) ; çoğu otelde her gün veya bazı otellerde günaşırı olmak üzere düzenlenen bu tur, akşam 17:30 da buluşma ile başlar ve yerel tekneler ve yetkililer eşliğinde 18:00 de adanın çevresindeki mercanların dışına çıkılır. Yaklaşık 2 saat sürer ve dönüşte akşam yemeğine yetişilir.Balık tutmanın yanı sıra muhteşem gün batımına şahit olursunuz. Balık tutma konusunda tecrübeli olmanıza gerek yoktur keza yetkililer size öğretirler ve hatta oltaya yemleri bile kendileri takarlar. Şansınız yaver giderse, blue fish, groupper, jack Fish ve Baracuda gibi balıkları bile avlayabilirsiniz.Dilerseniz yakaladığınız balıkları cüzi bir ücret karşılığında ertesi gün size özel olarak hazırlatabilir veya dilerseniz denize geri bırakırsınız. Seçim size ait.

Büyük Balık Avı (Big Game Fishing) ; Özellikle profesyoneller ve ciddi balıkçılariçin heyecanlı ve eğlenceli bir turdur. Oldukça pahalıdır. Ortalama teknekirası 100-1200 usd civarında olup tekneyi 6 kişiye kadar kiralayabilirsiniz.Profesyonel donanımlı tekne ve ekipman ve yetkililer eşliğinde açık denizdeyapılan tur sabah erken veya akşam olmak üzere iki türlüdür. Sabah çıkmanızıtavsiye ederiz. Maldivler büyük balıklar konusunda oldukça verimlidir ve buturda genelde yakalanan balık türleri Tuna, kılıç balığı, marlin veyaköpekbalığıdır.

Ada Gezisi ve Yerel Maldivler Köyü (Island Hopping); bildiğiniz gibi Maldiv Adaları sadeceotellerden oluşmaz. Bu küçük adaların önemli bir bölümünde Maldiv köyleribulunur. Island Hopping turu, sabah kahvaltısından sonra başlar ve hangiatollde iseniz yakınlardaki bir Maldiv köyünde yerellerin yaşayışlarını görmekiçin mola verilir. Sonrasında küçük bir adada karaya çıkılır ve burada piknikyapılır. Yüzme, güneşlenme ve şnorkel molası verildikten sonra otele geridönülür. Tam günlük bir turdur.

Gün Batımında Tekne Gezisi (SunsetCruise) ; Akşam düzenlenen bu turda lüksyatlar ile gün batımını tekneden izlemek için yola çıkılır. Özellikle balayıçiftleri için önerdiğimiz bu tur oldukça romantiktir ve akşam yemeğinden önceotele dönülür. Tur esnasında çeşitli ikramlar sizi bekliyor.

Male Adası Gezisi – Male Shopping ; Özellikle Male’ye yakın tesislerde konaklayan misafirleriçin günlük Male adası gezisini içeren bir turdur. Male adası 2,5 kilometrekarebüyüklüğünde ve yaklaşık 80 bin kişiye ev sahipliği yapmakta olup MaldivlerCumhuriyeti’nin başkentidir. Alışveriş yapmak ve dünyanın en ilginç ve küçükbaşkentini görmek isteyen misafirlerimiz için önerilir ancak kısa sürelikalışlarda bizce vaktinizi tesislerde geçirmek daha mantıklıdır. Kezatesislerdeki dükkanlarda Male’de bulacağınız her ürün benzer fiyatlarlahizmetinizdedir. Ayrıca hediyelik eşya alışverişinizi dönüş günü havaalanındakiduty free den de yapabilirsiniz.

Spa ve Masaj ; Bu servisi tur olarak adlandırmak ne derece doğrudur tartışılır ancak kesin olan bir şey varsa o da hemen hemen tüm tesislerde bulunan Spa ve Masaj merkezleri, Maldivler turuna katılan tüm misafirler için olmazsa olmazdır. Dünyaca ünlü spa merkezleri tarafından çalıştırılan bu merkezlerde Bali, Thai usulü masajlar oldukça çeşitli alternatifler ile hizmetinizdedir. Mutlaka denemelisiniz.

Yunus İzleme Turu (Dolphin Watching) ; Bu tur da aynı sunset Cruise gibi akşama doğru başlar ve ada yakınlarında açıkta yunusları izlemek için düzenlenir. Çoğunlukla yunuslar görülür ve açıkçası düşük ihtimalde olsa bazen şanssız olabilirsiniz.Ancak yunusları tekneniz ile beraber yüzerken ve sizi eğlendirmek için gruplar halinde şovlar yaparken çok hoş vakit geçireceğinizi söyleyebiliriz.


Maldivler’e ne zaman gidilir?

Maldivlere dört mevsim sıcak olduğundan dolayı kışında yazında gidilebilmektedir. Fakat yağışlara dikkat edilmesi gerekilmektedir. En iyi aylar ise Kasım’dan Nisan ayına kadar olan dönemdir.


Maldivler’de Mevsimlere Göre Hava Durumu

Yağışlı ve aşırı sıcak sezona dikkat etmek gerekiyor. Aralık ve Nisan arası; havanın sıcak, rutubetin düşük ve yağış ihtimalinin en az olduğu kuru sezon ayları. Mayıs ile kasım arası ise yağışın çok olduğu, rutubetin arttığı aylar. Maldiv adalarında bol yağmurlu ekvator iklimi hakim. Maldiv Adaları’na yıl boyu gidilebilse de Mayıs’tan ekime kadar yağışlı olabilir.


Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Ekvator’da bulunan bu eşsiz adalara her zaman her mevsim gidebilirsiniz. Nisan ayı ve Ekim ayı arasında çok sık yağmurlar olmaktadır. Bu yağmurlar kavurucu sıcaklardan sonra toprağı serinletir. Maldiv adalarının bir parçası olan sert yağmurları izlemek bile ayrı bir keyiftir. İçeceğinizi alıp pencere kenarına geçip yağmurun kısa zaman da dinmesini izleyebilirsiniz.


Maldivler’e vize var mı?

Hayır. 6 aylık geçerli süresi olan pasaportunuz ile 30 gün Maldivler ’de kalabilirsiniz.


Tüm otellerin fiyatlarına aşağıdaki listelerden ulaşabilirsiniz.

Daha fazlası ve özel tur talepleriniz için bizimle irtibata geçiniz.

[gview file=”https://www.micemudo.com/wp-content/uploads/MALDİVLER-5-GECE-THY-İLE.pdf”][gview file=”https://www.micemudo.com/wp-content/uploads/MALDİVLER-5-GECE-QATAR-HAVAYOLLARI-ILE.pdf”][gview file=”https://www.micemudo.com/wp-content/uploads/MALDIVLER-5-GECE-EMIRATES-ILE.pdf”][gview file=”https://www.micemudo.com/wp-content/uploads/UÇAKSIZ-MALDIV-PAKETLERI.pdf”]